Etap finałowy (praktyczny) XII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej przeprowadzono w Warszawie w dniu 14 maja 2011 roku w siedzibie firmy Robert Bosch Sp. z o.o. przy ul. Jutrzenki 105. Uczestniczyło w nim 10 finalistów, którzy mieli wykonać dwa zadania.
Zadanie 1 polegało na dokonaniu oceny stanu technicznego czujnika położenia kątowego wału rozrządu (fazy rozrządu) w silniku o zapłonie iskrowym firmy Opel. Zadanie 2 dotyczyło diagnozowania ustawienia świateł mijania samochodu Opel Astra. Za każde zadanie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.
Znakomite 6 miejsce uzyskał uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie – Patryk Dębski.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie w klasyfikacji drużynowej uzyskał bardzo dobre 3 miejsce. Ostateczna klasyfikacja indywidualna XII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej

Po zsumowaniu punktów zdobytych w półfinale oraz w etapie finałowym XII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej poszczególni uczniowie uzyskali następujące wyniki.

1. miejsce: Krzysztof Wałęsa 108 pkt. z Zespołu Szkół Samochodowych w Kaliszu

2. miejsce: Arkadiusz Walęcki 99 pkt. z Zespołu Szkół Samochodowych w Kaliszu

3. miejsce: Tomasz Grochowski 95 pkt. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim

4. miejsce: Piotr Kapica 94 pkt. z Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach

5. miejsce: Mateusz Nowicki 93 pkt. z Zespołu Szkół Mechanicznych ‒ Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 w Białymstoku

6. miejsce: Patryk Dembski 90 pkt. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie

7. miejsce: Ernest Błaż 82 pkt. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie

8. miejsce: Łukasz Cynarski 79 pkt. z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie

9. miejsce: Jan Witkowski 75 pkt. z Zespołu Szkół Nr 2 we Wrocławiu

10. miejsce: Radosław Rogala 74 pkt. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 7 w Łodzi

Klasyfikacja zespołowa XII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej

Na podstawie wyników indywidualnych osiągniętych przez finalistów reprezentujących poszczególne placówki edukacyjne zsumowanych z wynikami drugiego ucznia z danej szkoły, który uzyskał największą liczbę punktów, zestawiono klasyfikację zespołową najlepszych dziewięciu placówek.

1. Zespół Szkół Samochodowych w Kaliszu 207 pkt.

(Krzysztof Wałęsa 108 pkt.; Arkadiusz Walęcki 99 pkt. opiekun finalistów: Tadeusz Duras)

2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim 150 pkt.

(Tomasz Grochowski 95 pkt.; Adam Koczkodaj 55 pkt. opiekun finalisty: Mariusz Antol)

3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie 142 pkt.

(Patryk Dembski 90 pkt.; Karol Pogorzelak 52 pkt.  opiekun finalisty: Bolesław Moniuszko)