Na wspólne odkrywanie tajemnic drewna zapraszamy do Parku Miejskiego w Sycowie, 4 czerwca 2017 roku. Czekamy na Was od 14.00 do 20.00. Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie” (Nadleśnictwo Antonin, Nadleśnictwo Syców, Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach)

Używamy je od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii.

Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie” zapraszają na wydarzenie pn. „Z drewna. Festiwal doświadczeń”.

W programie m.in:

 • historia snycerstwa, wystawy i warsztaty rękodzielników, rzeźbienie w drewnie;
 • drugie życie drzewa, od szałasu do szachulca – warsztaty dawnego budowania drewnianych domów, pod opieką animatorów;
 • zasiądź za sterami „leśnych monster trucków”, czyli pokazy maszyn wielooperacyjnych, pozyskujących drewno;
 • wystawy i pokazy producentów mebli, parkietów, tartaków;
 • polecą wióry – kącik dla prawdziwego mężczyzny z nauką rąbania i przygotowania drewna opałowego;
 • drewno jest wspaniałe, czyli fizyka i chemia na wesoło. Warsztaty dla najmłodszych, odkrywające niezwykłe właściwości drewna;
 • odpukać w niemalowane drewno – warsztaty plastyczne, rysowania na drewnie;
 • papier to też drewno! Czerpanie papieru z miłą niespodzianką;
 • drewno w kulturze słowiańskiej: Dłubanka – wspólne dłubanie tradycyjnych łodzi jednopiennych;
 • historia wikliniarstwa, warsztaty wyplatania z pracami dla wszystkich uczestników;
 • magiczne drewno – leśne eksperymenty pod okiem naukowców;
 • wyhoduj własne drewno, czyli poradnik ogrodnika, rozmnażanie roślin in vitro, pokaz szczepów, konkursy z sadzonkami;
 • drewno prawdę Tobie powie, konkurs oceniania wieku drzew;
 • samodzielne budowanie budek lęgowych i karmników;
 • ponadto finał konkursów plastycznych i cospleyowych dla szkół:

oraz drewno na sportowo:

 • biegi w drewniakach;
 • drewniany quest z biegiem na orientację.

Zobacz plakat

O projekcie

„Z drewna. Festiwal doświadczeń” to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi na jedyny odnawialny surowiec na naszej Planecie, bez którego nie byłby możliwy rozwój ludzkiej cywilizacji. Poprzez różne formy aktywnej dydaktyki, polegającej na warsztatach, doświadczeniach naukowych oraz pokazach, prezentujących najrozmaitsze zastosowania drewna Festiwal oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy. Dzięki niemu ma on szansę własnoręcznie przekonać się o właściwościach fizyko-chemicznych drewna, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez naukowców, rękodzielników i edukatorów leśnych. To również okazja do zdobycia praktycznej wiedzy z wykorzystania tego surowca w naszym codziennym życiu oraz spojrzenia globalnie na jego znaczenie w kontekście zmian klimatycznych i ludzkiego zdrowia.

Festiwal ma wciągnąć odbiorcę w fascynujący i tajemniczy świat drewna, ukazać jego różnorodność, funkcje gospodarcze, społeczne ale i ekologiczne. Ma wzbudzić zdziwienie, zaciekawić, bawić ale i inspirować do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Zwłaszcza w rozumieniu trwałości i zachowania zasobów leśnych w Polsce i na świecie.

Drewniane domy, meble, które nas otaczają czy papier…, drewno jest obecne w każdym momencie i miejscu naszego życia. Zaspokojenie wciąż wzrastającego zapotrzebowania na ten surowiec i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, największą w Unii Europejskiej organizację zarządzającą lasami publicznymi.

Tematyka Festiwalu podkreśla znaczenie Polski, jako jednego z największych producentów certyfikowanego drewna na świecie, pozyskiwanego zgodne ze standardami ekologicznej gospodarki, chroniącymi zasoby przyrodnicze. Służy promocji surowca, które stanowi o potędze polskiego przemysłu meblarskiego, a które jest jednocześnie trendy dla ludzi chcących żyć w zgodzie z naturą. Informuje o pracy leśników, dzięki którym lasy zachowują naturalne funkcje, dostarczając człowiekowi potrzebnych produktów gospodarki drewnem. Gdyż tylko poprzez racjonalne użytkowanie lasu możliwe jest zachowanie zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń, z całym bogactwem drewna i wartości przyrodniczych.