Helsińska Fundacja Praw Człowieka zorganizowała ogólnopolski konkurs pod nazwą: Zobacz prawa człowieka. Z informacji uzyskanych od organizatora wynika, że wpłynęło ok. 200 projektów, jednak nie wszystkie mogły być ocenione ze względu na niedociągnięcia regulaminowe. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie reprezentowany był przez uczennice kl. III technikum ekonomicznego: Agnieszkę Szyję, Aleksandrę Mierzwę i Dagmarę Gąskę, a opiekę nad nimi sprawowała p. Renata Żak.

Grupa z Sycowa została wysoko oceniona, znalazła się w pierwszej siódemce w Polsce i tyle grup zostało zaproszonych (w nagrodę) do Warszawy do siedziby organizatora na trzydniowe warsztaty. Tematem warsztatów były wyzwania współczesnego świata w obszarze praw człowieka i wielokulturowości. Na zajęciach w fundacji m.in.  trzeba było przygotować się  do prezentacji swojego projektu, omówienia go oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez innych uczestników. W kolejnym dniu w siedzibie HFPC odbyły się spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy opowiedzieli o krajach swojego pochodzenia, przybliżyli nam ich kulturę, zwyczaje, tradycje, ważne aspekty życia, a także opowiedzieli o swoim życiu w Polsce.

Zaproszonymi gośćmi byli:

Pani Sulafa Ismail z Sudanu, Pani Hong Hanh Nguyen z Wietnamu oraz Pan Feras Daboul z Syrii

Goście opowiadali barwnie i bardzo ciekawie i chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Mieliśmy również możliwość odwiedzenia  organizacji pozarządowych, które zajmują się prawami człowieka, wielokulturowością i edukacją globalną, były to m.in.: Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Amnesty International, Polskie Forum Migracyjne.

Konkurs i warsztaty miały na celu zaangażowanie uczniów, obudzenie zainteresowania i motywacji do poszerzania wiedzy na temat wyzwań współczesnego świata w obszarze praw człowieka, a także dały możliwość samodzielnego myślenia i działania zespołowego.

Oprócz całkowicie opłaconego wyjazdu do stolicy laureaci konkursu otrzymali również dyplomy i nagrody książkowe, co było ukoronowaniem ich pracy. Jak widzicie, warto czasami popracować trochę więcej.

Opiekun wspaniałej trójki Renata Żak

Dodaj komentarz