Starosta Powiatu Oleśnickiego oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy zapraszają na wielką inscenizację historyczną „Walka Dawida z Goliatem? Najazd husytów na Oleśnicę 1432 / 2012”, która odbędzie się w dniach 25-27 maja 2012 roku w Oleśnicy na Podzamczu przy ulicy Wałowej.

Impreza jest organizowana przy współpracy z: Chorągwią Śląską Konrada VII Białego, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy, Miastem Oleśnica, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Oleśnicy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Powiatu Oleśnickiego Panorama Oleśnicka.

Celem tego projektu jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz dawnego rzemiosła. Głównym punktem spotkania jest inscenizacja ataku husytów na Oleśnicę. Na pole wychodzi ponad 140 rycerzy, aby wziąć udział w plenerowej inscenizacji wydarzenia historycznego, które miało miejsce w 1432 roku. Po raz pierwszy w dziejach nowożytnej Europy, postaramy się przeprowadzić rekonstrukcję husyckiego wagenburga, tj. ruchomego obozu warownego złożonego z kilku wozów,  połączonych łańcuchami. Zbudujemy dwa obozy warowne, w których przez trzy dni, w namiotach będzie mieszkało ok. 140 rycerzy-uczestników inscenizacji.

Inscenizacji będzie towarzyszył jarmark średniowieczny gdzie prezentowane będą:

–        pokazy rzemiosła odlewniczego

–        pokazy rzemiosł tkackich

–        pokazy rzemiosła rogowniczego i iglarstwa

–        pokazy wytwarzania strzał łuczniczych

–        kram z ozdobami średniowiecznymi

–        kram płatnerski

–        kram łuczniczy

–        kram kowalski

–        kram garncarski

–        kram z pamiątkami stylizowanymi na średniowieczne

–        stanowisko łucznicze

–        zbrojownia

–        stanowisko Mały Jon

–        stanowisko kata

–        pokazy tańców średniowiecznych

–        dmuchany zamek/zjeżdżalnia  dla dzieci

–        mała gastronomia (piwo, drobne przekąski)

Dodatkowo zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy” Czeskie czasy w historii Oleśnicy”, zlokalizowanej na Podzamczu. Celem wystawy, jest przybliżenie tej części dziejów Oleśnicy, gdy władali nią Podiebradowie. Na szerokim tle historycznym, zostanie ukazany wpływ czeskiej dynastii na politykę księstwa oleśnickiego, jak również na kulturę i sztukę miasta, które do dziś zachowało pamiątki tamtej epoki.

Program imprezy – Pobierz

Więcej informacji na WWW.pceik.pl

Film promujący imprezę https://www.youtube.com/watch?v=apKEB6In-gk


Dodaj komentarz