{gallery}/galeria/g_100/1{/gallery}Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu. Rzeczywistość wypełniają wszelkiego rodzaju publikacje, instrukcje, dokumenty, druki, formularze, ogłoszenia i reklamy. Ciągle coś wyjaśniamy, opowiadamy, polecamy, tłumaczymy, proponujemy i uzasadniamy. Porozumiewamy się w różnych sprawach, które wymagają dokładnych  i jednoznacznych wypowiedzi. Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie, często są przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji. Kultura poprawności językowej stała się „produktem pierwszej potrzeby”. Spróbujmy zatem wspólnie doskonalić umiejętność posługiwania się dobrą polszczyzną!

 

Uczniowie naszej szkoły (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie) przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego, który obejmował dwa działy: ortografię i poprawną polszczyznę.

Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania. Do pierwszego etapu zgłosiło się 51 osób (ortografia) i 44 osoby (poprawna polszczyzna).
Po dwóch etapach konkursu do finału, który odbędzie się w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zakwalifikowało się 5 osób (4 z ortografii i 1 z poprawnej polszczyzny). Finalistami są określani również ci, którzy zostali wyróżnieni (zabrakło im jednego punktu).

Oto nasi finaliści:

1.     Hanna Kaźmierczak

2.     Marta Smorawska

3.     Alicja Jeziorna

4.     Patrycja Papierz

5.     Agnieszka Sternal

Oraz osoby wyróżnione: Samanta Jasiak, Marlena Idzikowska, Agata Woźniak, Klaudia Gręda, Natalia Jokiel, Dominik Kędzierski, Agata Dzikowska, Monika Binek, Patrycja Stefaniuk, Kinga Kulczycka, Katarzyna Szymczyk, Martyna Stefanowska, Tomasz Fatyga, Angelika Krawczyk, Damian Kulicki.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Szkolny organizator konkursu Renata Żak
{gallery}/galeria/g_100/{/gallery}

Dodaj komentarz