Dzięki programowi praktyk zagranicznych Erasmus+  uczniowie klas trzecich Technikum, wzięli udział w praktykach zawodowych, które odbyły się w Wielkiej Brytanii w Portsmouth oraz w Berlinie.

Sam udział w projekcie wyjazdu na praktyki zawodowe do Anglii (klasa logistyczna) i Berlina, (klasa mechaniczna) rozpoczął się w październiku 2017 roku, kiedy w wyniku procesu rekrutacji wyłoniono dziesięciu uczniów. W ciągu kolejnych miesięcy uczniowie intensywnie przygotowywali się do planowanego wyjazdu realizując zadania w ramach utworzonego przez siebie koła zainteresowań – Klub Ciekawych Świata – pod opieką nauczycieli: pani Małgorzaty Jaśkiewicz i pana Bartłomieja Porzucka.

W ramach Klubu uczniowie przeprowadzili konkurs na logo projektu, utworzyli profil na Facebooku  służący umieszczaniu i popularyzacji najważniejszych wydarzeń i działań uczniów aż do zakończenia projektu oraz w ramach przygotowania kulturowego zapoznali się z kulturą i tradycją regionów, gdzie odbywały się praktyki, rozmawiali o stosunkach społecznych panujących w Anglii i w Berlinie oraz o różnorodności kulturowej związanej z przebywającymi tam cudzoziemcami.

Na zajęciach pedagogicznych i spotkaniu z przedstawicielem policji uczestnicy projektu zapoznani zostali z zachowaniem się w sytuacjach niebezpiecznych i nietypowych, ponadto uczestniczyli w warsztatach na temat: Jak sobie radzić ze stresem? Umiejętność współżycia w zespole wielokulturowym  i wielonarodowościowym. Zostali także zapoznani z tym, jak zwrócić się o pomoc do instytucji działających na terenie Anglii i Berlina (np. w przypadku zagubienia dokumentów, czy potrzeby pomocy medycznej).

Tak przygotowana grupa angielska pod opieką pani Bożeny Dziwińskiej-Karaby dnia 13 maja 2018 r. samolotem z Wrocławia wyleciała do Londynu, a stamtąd busem dotarła do miejsca zamieszkania – do miasta Portsmouth. Grupa żeńska zamieszkała u Debbie Watson, natomiast chłopcy zostali zakwaterowani u Karen Faithful. Grupa niemiecka pod opieką pana Bartłomieja Porzucka autokarem dotarła do Berlina do miejsca zakwaterowania, gdzie serdecznie zostali przyjęci przez goszczącą ich rodzinę – Państwo Dawid.

Następnego dnia na spotkaniu organizacyjnym w Agencji Training Vision i Berlink  – firm współpracujących z ZSP Syców w realizacji projektu Erasmus + zostali serdecznie powitani przez opiekunów grup i zapoznani z harmonogramem pobytu.

Również tego dnia uczniowie udali się do miejsc odbywania swoich praktyk, gdzie krótko zostali zaznajomieni ze  specyfiką firmy.

Uczniowie odbywali praktyki w różnych miejscach w Portsmouth: Anna Kurakowska w firmie Heeenic Grocery zajmującej się sprowadzaniem greckich produktów na rynek angielski, Blanka Krzywańska i Dominika Lulkowska w firmie British Heart Foundation zajmującej się pozyskiwaniem i sprzedażą odzieży oraz  płyt, Michał Jasiak i Maciej Wyrwas w firmie meblowej Mr Pine&Sons zajmującej się wysyłką mebli, a w Berlinie: Justyn Stępień w firmie Abelzeit Berlin zajmującej się produkcją i konserwacją zegarów wieżowych w Berlinie i okolicach, Kacper Pluta i Paweł Kuświk w firmie KMB Kreativ Metalbaum projektującej i wykonującej metalowe sprzęty ogrodowe oraz Patryk Dobin i Szymon Mieszała w Boeba Aluminium, która to firma głównie wykonuje i montuje metalowe elementy wykończenia dachów i fasad budynków.

Okres praktyk przebiegał bez żadnych problemów. Pracownicy firmy byli bardzo pomocni i otwarci,  uczniowie nie mieli problemów z komunikacją, czas pracy przebiegał bez zakłóceń. Dzięki podjęciu praktyk w ramach projektu uczniowie mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, które w przyszłości pozwoli im lepiej funkcjonować na rynku zawodowym.

Oprócz pracy uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w zorganizowanych przez Agencję różnych formach spędzania czasu – spacer po mieście i wybrzeżem Portsmouth, wycieczka do Londynu oraz Brighton. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanym dla nich kursie języka angielskiego, gdzie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych. Uczniowie doskonale organizowali sobie czas wolny zwiedzając miasto czy wypoczywając na plaży.

Grupa niemiecka spędzała czas wolny  w następujący sposób: spacer po centrum Berlina, zwiedzanie Poczdamu, Muzeum Techniki, Muzeum Pergamonu. Uczniowie uczestniczyli w Festiwalu Kultury w Berlinie, gdzie mieli okazję poznać wielokulturowości Berlina. Zorganizowane dla nich zostały także kursy językowe – nauka języka niemieckiego. Poza tym uczniowie indywidualnie organizowali sobie czas wolny – zwiedzając samodzielnie Berlin czy korzystając ze sportowych ścieżek zdrowia.

Wszystkie atrakcje i ciekawe wydarzenia uwiecznione zostały przez uczniów na tworzonym przez nich profilu Facebooka.

Raz w tygodniu grupy spotykały się z opiekunem w Agencji by podsumować miniony tydzień.

Oficjalne zakończenie praktyk miało miejsce 01 czerwca 2018 r. Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające  udział w praktykach oraz Certyfikat Europass-Mobilność – dokument potwierdzający nabycie wiedzy i doświadczenia zawodowego, uznawany we wszystkich krajach europejskich.

Udział w projekcie Erasmus + dał uczniom przede wszystkim korzyści w postaci rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki praktykom uczniowie mogli zdobyć doświadczenie praktyczne, nowe umiejętności, możliwość poznania kraju – innej kultury, poznania ciekawych miejsc oraz nawiązania nowych znajomości.

Uczestnicy projektu w sposób komunikatywny posługiwali się językiem angielskim i niemieckim w sytuacjach codziennych, co dało im większą pewność siebie i pozwoliło przełamać barierę językową. Trzytygodniowy pobyt poza miejscem zamieszkania był z pewnością bardzo korzystny dla uczniów, wpłynął pozytywnie na ich samodzielność, kreatywność i umiejętność współpracy w grupie.