Syców, 02 czerwca 2015 r. Młodzi ludzie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie wraz z dwoma swoimi nauczycielkami z języka niemieckiego uczestniczyli  w projekcie pod hasłem „Perspektywy zawodowe”. Jest on częścią akcji „dzień.de | der-tag.pl” Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Udział w projekcie miał zachęcić młodych ludzi do zastanowienia się nad wyborem własnej drogi zawodowej.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja międzynarodowa utworzona przez rządy obu krajów w 1991 roku. Jej zadaniem jest wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia oraz współpracy młodych Polaków i Niemców. W tym celu dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera spotkania młodzieży. Od początku swej działalności dofinansowała już ponad 65 000 programów spotkań, w których udział wzięło ponad 2,5 miliona młodych Polaków i Niemców.

Projekt polegał na zapoznaniu się uczniów ZSP w Sycowie z działalnością firmy Pro Ascobloc, która jest spółką-córką i jedynym przedstawicielstwem na Polskę znanej w całej Europie niemieckiej firmy Ascobloc oraz jednym z czołowych polskich producentów mebli gastronomicznych i urządzeń ze stali nierdzewnej.

W projekcie uczestniczyli uczniowie Technikum z 3 branż: z branży mechanicznej, z branży ekonomicznej i  logistycznej.  Młodzież powitał dyrektor firmy p. Krzysztof Jasik wraz z p. Honoratą Dudziak – dyrektor ds sprzedaży. Uczniowie dowiedzieli się  w jaki sposób firma pojawiła się na rynku polskim, kiedy i przez kogo została założona i kto na dzień dzisiejszy nią zarządza. Następnie uczniowie zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej przez p. Marka Pietrzaka – z-ca dyrektora ds. technicznych, jak i po poszczególnych działach firmy. Spotkali się z szefami tych działów, ich pracownikami, jak również zapoznali się ze specyfiką ich pracy. Po ponad 3-godzinnym oprowadzaniu po firmie uczniowie w „piekarni” obejrzeli prezentację w języku niemieckim przygotowaną przez p. Ewelinę Miszkieło, zobaczyli jak działają piece piekarnicze oraz zostali poczęstowani wypiekami z tychże pieców. Na zakończenie uczniowie usłyszeli słowa zachęty do solidnej nauki zawodu, jak również nauki języka niemieckiego, który w tej firmie przewija się przez wszystkie działy i zawody. Uczniowie nie tylko wynieśli z tego pełne głowy doświadczenia i wiedzy, ale również otrzymali pamiątkowe gadżety, materiały dotyczące firmy oraz ciepłe bułeczki J

Po powrocie do szkoły uczniowie w grupach opracowywali collage na temat zdobytych informacji o firmie oraz rywalizowali w zadaniach językowych z języka niemieckiego związanych z ich uczonym zawodem. Wszyscy wyrazili podziw i miłe zaskoczenie z profesjonalizmu i sposobu ugoszczenia ich w sycowskiej firmie, a nie brakło również słów podziwu i niedowierzania, że firma z takimi dokonaniami i tytułami (np. Certyfikat ISO, Diament miesięcznika Forbes w 2012, 2014 i 2015r), znajduje się tak blisko ich szkoły i zamieszkania.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody od DPJW – Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Dodaj komentarz