Dnia 6 czerwca 2013 r. uczniowie klasy I a Technikum zorganizowali przedsięwzięcie, którego celem było uporządkowanie Cmentarza Ewangelickiego w Stradomii Wierzchniej. W pracach porządkowych wzięli udział uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Stradomii Wierzchniej pod opieką p. Michała Kaschytza (nauczyciel regionalista i języka niemieckiego) oraz Jakub Kamiński, Kacper Węglarz i Jakub Hoffman z opiekunem p. Bożeną Orlikowską.

Uczniowie wraz z opiekunami porządkowali cmentarz usuwając roślinność porastającą nagrobki oraz teren części cmentarza. Podczas prac uczniowie odnajdując tablice nagrobne dowiedzieli się, z którego roku pochodzą mogiły. Pan Michał Kaschytza poinformował, że jest to początek prac porządkowych. Następnym etapem będzie odtworzenie szaty przestrzennej cmentarza oraz pozyskanie środków na coroczną konserwację.

Łącznie udało się odnaleźć 16m nagrobków wraz z ich pierwotnym ustawieniem.

Uczniowie mają nadzieję, że w przyszłości do akcji porządkowej dołączy się więcej osób i cmentarz odzyska pierwotną postać.

Po pracowitym popołudniu uczestnicy posilili się przy pizzy i zimnych napojach. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tego przedsięwzięcia.

Uczniowie klasy I a Technikum

Dodaj komentarz