5 lutego 2020 to dzień, który wielu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sycowie na długo zapamięta. Z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego do Centrum kultury w Sycowie przyjechał bohater filmu „Najlepszy”, mistrz świata w podwójnym Ironmanie z 1990 roku Jerzy Górski.

Jurek spotkał się z młodzieżą naszej szkoły i spędził z nią ponad 3 godziny. Do pierwszego spotkania doszło na Stadionie Miejskim, gdzie pod okiem mistrza młodzież pokonała test Coopera czyli zmierzyła się ze swoimi słabościami w biegu ciągłym przez 12 minut. Później w części „wykładowej” w Centrum Kultury z ust Jerzego padło wiele cennych motywacyjnych słów. To była sentymentalna podróż Górskiego po najważniejszych etapach jego życia. Górski przedstawił całą historię swojego życia okraszając ją często potężną dawką wzruszających chwil przedstawionych na multimedialnej prezentacji. Było więc o braku wolności, którą zabrał mu nałóg narkotykowy i alkoholowy, było o więzieniu, biciu, długich włosach, rock and rollu i czasach hippisowskich. Wszyscy słuchaliśmy mistrza w nieopisanej ciszy z szeroko otwartymi ustami. Później już o nowym życiu, Jurek opowiadał o miłości do córki, rodziny, o celach które zawsze warto sobie stawiać, o spełnianych marzeniach, o trudach treningu, wytrwałości, cierpliwości, wyrzeczeniach i nieopisanej satysfakcji z osiągania celów. „Osiągajcie metę stawiajcie swoje cele nawet jeśli będą się z was śmiać, bądźcie cierpliwi i pamiętajcie, że sami potraficie wiele osiągnąć. Trzeba tylko mieć cel i stawiać sobie kolejne. Ja mam już kolejny i będę miał następne” mówił do nas Górski.

Młodzież mówi, że pozostawił po sobie wrażenie bardzo otwartego, dostępnego, wspaniałego człowieka. Przekazał nam wartości o których nigdy wcześniej nie pomyśleliśmy, przekazał piękną historię, temat rzekę, znakomity motywator, zmienił naszą psychikę, dzięki niemu inaczej spojrzeliśmy na wiele spraw, będziemy lepszymi ludźmi. To prawdziwy, jedyny w swoim rodzaju idol wspaniale dociera do nas do młodzieży…

Przyjazd Jerzego Górskiego sfinansowany był przez Gminny Program Profilaktyki  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, które to pieniążki wzbogacą konto fundacji  współpracującej z  Jerzym Górskim.