W sobotę  22 września 2018r. odbyła się  jubileuszowa akcja „Sprzątanie Świata”
w tym roku pod hasłem:„Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.

Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy
w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!

Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

Dlatego w tym roku pojedliśmy odpadowe Wyzwania – w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów.

Na terenie naszej szkoły został postawiony pojemnik na  elektroodpady. W sobotę natomiast cztery uczennice naszej szkoły z klasy 1TE : Michalina Nawrot, Sara Śliwińska, Zofia Nowak i Aleksandra Moskwa pod opieką pani Joanny Zdulskiej sprzątały teren szkoły oraz park miejski w Sycowie z nastawieniem na segregację odpadów. Uczennicom należy się pochwała, gdyż biorąc udział w akacji pokazały, że ekologia i ochrona środowiska nie są im obojętne.