Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to program przeznaczony do realizacji w liceach i technikach na zajęciach przedmiotu uzupełniajacego ekonomia w praktyce. Program ten został opracowany w ramach projektu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” realizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Został on przetestowany przez 160 nauczycieli oraz ok. 3,5 tys. uczniów liceów i techników. Program jest zgodny z podstawą programową do przedmiotu ekonomia w praktyce i jest dostępny dla wszystkich nauczycieli liceów i techników po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na platformie Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo.

Program ma na celu:

• przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy,
  • pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia,
  • efektywne kształtowanie postawy przedsiębiorczości i naukę przez działanie,
  • zwiększenie zainteresowania uczniów kontynuacją kształcenia w kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

Na czym polega program?

Uczniowie uczestniczą w grze edukacyjnej polegającej na założeniu w szkole własnej firmy zorganizowanej na wzór spółki jawnej:

• szukają pomysłu na produkt,
  • przygotowują biznesplan przedsięwzięcia,
  • gromadzą kapitał,
  • podejmują działania marketingowe,
  • produkują i sprzedają swoje produkty (usługi),
  • prowadzą dokumentację finansową,
  • podejmują ryzyko biznesowe.

Zobacz więcej na stronie projektu: