ZSP Syców włączył się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę upamiętniania, pielęgnowania pamięci o ważnych postaciach związanych z historią danego miejsca, regionu w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

W ramach akcji klasa 2TPS z wychowawcą B. Porzuckiem odwiedziła miejsca ważne dla dzisiejszych Sycowian.

Młodzi uczniowie zaświecili światełka pamięci przy Pomniku Poległym w Walce o Wolność Polski na sycowskim Rynku oraz na cmentarzu kontrowersyjnych „wyzwolicieli” Polski – żołnierzy Armii Radzieckiej, poległym na ziemi sycowskiej.

Ostatnim etapem było odwiedzenie Cmentarza Komunalnego w Sycowie gdzie młodzież zapaliła znicze na bezimiennych grobach oraz odwiedziła i grób zasłużonego nauczyciela naszej szkoły Tomka Grzesiaka.