W dniu 23 listopada 2016r. uczniowie z klas 3TM, 1TM oraz 1 TL uczestniczyli w wycieczce do Hydropolis we Wrocławiu. Hydropolis to centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka.

Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody.W kolejnych pomieszczeniach prezentowane są m.in. tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców. Przez całość prowadzi ponad półkilometrowy strumień pod przezroczystą taflą podłogi.

 

Na wyciągnięcie ręki jest ławica tuńczyków i olbrzymi rekin, ściana mchu oraz modele urządzeń hydrotechnicznych. W Hydropolis znajduje się  wykonana z akrylu kopia rzeźby „Dawid” Michała Anioła, symbolizująca, że człowiek w dużej mierze skłąda się z wody oraz jedyna na świecie replika batyskafu Trieste, w którym w 1960r. dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego na głebokość 10 tysięcy metrów. Makieta kapsuły, odtworzona 1:1,gdzie można wejść do ciasnego wnętrza, wsłuchać się w odgłosy głębi. Odgłosy wody słychać ciągle, płynące strumienie, intensywny deszcz, szum fal na rajskiej plaży, sami możemy wywołać odgłosy nadchodzącej burzy.
Pasjonaci biologii człowieka dowiedzą się, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, a ile niemowlęciu. Osobny dział dotyczy urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie. W innym miejscu na interaktywnym stole oglądamy mapy Wrocławia, m.in. z czasu powodzi tysiąclecia.

Uczniowie mogli także zobaczyć wystawę zdjęć światowej sławy fotografa Ryszarda Horowitza, przedstawiające zabytki wrocławskich wodociągów.

Dodaj komentarz