W miniony piątek uczniowie z klas 3 TL i 3 TM odwiedzili mury Politechniki Opolskiej w Opolu i wzięli udział w zajęciach praktycznych i wykładach.

Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy tematyczne: na grupę logistyczną i grupę mechaniczną i udali się na dedykowane dla siebie zajęcia.

Uczniowie z „mechanika’ w pierwszej kolejności udali się na hamownię podwoziową gdzie zobaczyli jak bada się pojazdy, które muszą przejść homologację i zostać dopuszczone do ruchu po drodze.
W kolejnych minutach naszego spotkania widzieliśmy jak sprawdzić ile jeszcze mamy „koni pod maską” po kilkuletnim okresie użytkowania lub po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów. Na koniec tego bloku dowiedzieliśmy się jaką wskazuje prędkość prędkościomierz  ten w aucie, a z jaką prędkością fizycznie się poruszamy – dla wielu było to niemałe zaskoczenie.

Kolejnym elementem wyjazdu dla mechaników był wykład z zakresu „ekojazdy” i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, które związane jest z naszą codzienną jazdą samochodem. Uczniowie otrzymali kilka rad i wskazówek jak jeździć, aby później zbyt często nie odwiedzać stacji benzynowej.

Natomiast uczniowie z „logistyka” wysłuchali dwóch wykładów, które głównie związane były z wodą. Pierwszy wykład dotyczył wody, powietrza i…, czyli wszystkiego co nas otacza i jak sobie z tym dać radę i jak mądrze z tego korzystać. Drugi zatytułowany :zanim ścieki trafia do rzeki” poruszał problematykę związaną ze ściekami i z ich oczyszczaniem. Logistycy dowiedzieli się jak pracują oczyszczalnie ścieków i co tak naprawdę robi się z tym problemem i jakie są wymagania prawne.

Uczestnicy bardzo chętnie zadawali pytania prowadzącym i bardzo aktywnie brali udział w zajęciach, miejmy nadzieje, że na długo ten wyjazd i wiadomości pozostaną w ich głowach.

W drodze powrotnej nie było końca zadawania pytań do opiekunów wymieniania poglądów i wysnuwania wniosków.