W dniach 3-8 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Luksemburga (Remerschen – Schengen – Luksemburg) oraz Belgii (Bruksela) zorganizowanej  przez Fundację Schumana. Wycieczka była podsumowaniem działań szkoły podczas projektu „Gminowo”. Nasi uczniowie byli szczególnie docenieni – stanowiliśmy obok szkół z Kędzierzyna – Koźla i Włocławka najliczniejszą ekipę (9 uczniów + opiekun).

W wyjeździe wzięli udział:Kasia Chrapek (3bTH), Ania Małys, Dorota Wiercicka, Agata Wypchły (2cTE), Ola Idzikowska (1dT), Marlena Mikosiak, Patrycja Stefaniuk, Damian Kulicki, Rafał Bober (3cTE) oraz Bartłomiej Porzucek – opiekun.

Grupa zakwaterowaa była w hotelach w Remerschen, niedaleko Schengen w Luksemburgu oraz w stolicy Begii – Brukseli. W  pierwszym dniu mieliśmy  okazję poznawać metody funkcjonowania samorządów w Luksemburgu  biorąc udział w prelekcjach:

–  luksemburskie gminy: organizacja i kompetencje  – Mireille Colbach, doradca w Związku Luksemburskich Miast i Gmin

–  Schengen, gmina graniczna – spotkanie z Benem Homanem, burmistrzem gminy Schengen,

–  wprowadzenie do porozumień Schengen i wizyta w muzeum – Martina Kneip, koordynatorka w Ośrodku Informacji Europe Direct

Kolejnym etapem była Bruksela i instytucje Unii Europejskiej, gdzie uczniowie spotykali się z przedstawicielami Polski w UE:

– Spotkanie w Komitecie  Regionów z posłem do Parlamentu Europejskiego Piotrem Borysem (Europejska Partia Ludowa)

– Wizyta w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej na temat:  roli Komisji Europejski w UE, polityki regionalnej UE.

W piątek ostatnim oficjalnym punktem programu była wizyta w Domu Polski Wschodniej i spotkanie na temat obecności polskich województw w Brukseli. Jednocześnie uczniowie  mogli od studentów polskich na stażach w Brukseli uzyskać informację o możliwości studiowania za granicą w ramach programów Erasmus czy Comenius.

W czasie wizyty nie zabrakło również czasu na zwiedzanie: w Remerchen, miejscowości o ok. 400 mieszkańców samą w sobie atrakcją była sama „wioska” w której obok winnic, zabytkowego kościoła, można było znaleźć salon Peaugota i bardzo dobrze zaopatrzoną stację benzynową.  W Schengen atrakcją było Muzeum Europejskie oraz zamek, na pokojach którego spożywaliśmy obiad.

Z cichego, zadbanego Luksemburga  udaliśmy się na łapanie atrakcji kontrastującej z nim Brukseli. Dzielnica w której mieszkaliśmy była olbrzymią mozaiką kulturową w której przeważał element arabski i czarnoskóry a ulice pełne worków śmieci także miały swój koloryt.

Nasza młodzież bardzo szybko zaprzyjaźniła się z arabskim właścicielem pobliskiego sklepu, ćwicząc się w umiejętności targowania. Zostawione tam euro spożytkowane zostało – jak twierdzili – głównie na pamiątki dla rodziców i rodziny. Przez dwa dni w Brukseli dla chętnych i w piątek dla wszystkich było możliwe zwiedzanie atrakcji turystycznych stolicy Belgii. Zwiedzanie wieczorem rynku Brukselskiego z pokazem gry świateł było niezapomnianym wrażeniem a centrum miasta, razem z przylegającymi parkami są godne polecenia.

Po pełnej wrażeń wyprawie – z małymi problemami komunikacyjnymi – grupa powróciła do Wrocławia w sobotę 8 czerwca.

Koordynatorami projektu w ZSP Syców są nauczyciele: Renata Żak i Bartłomiej Porzucek.

Dodaj komentarz