Dresdner Striezelmarkt – najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech, a być może nawet na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1434 roku.
02 grudnia nasza młodzież miała przyjemność podziwiać najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na terenie Niemiec. Nasi uczniowie zwiedzali najpierw miasto Bautzen (Budziszyn), położony ok. 70 km przed Dreznem. Bautzen w przeszłości było stolicą Łużyczan, słowiańskiej grupy etnicznej. Mogliśmy tam zwiedzić gotycką katedra św. Piotra, – najstarszy kościół Górnych Łużyc. Co ciekawe, od 1524 roku (okres reformacji) jest użytkowany przez dwa wyznania – przód świątyni, to część katolicka, tył – protestancka. Budziszyn słynie też z Musztardy Budziszyńskiej. Jest tu nawet muzeum poświęcone temu produktowi regionalnemu.
Następnie udaliśmy się do Drezna, które nazywane jest perłą baroku. Symbolem Drezna jest: Zwinger – barokowy kompleks zamkowy, najpiękniejsza w Europie opera Semper, Kościół Marii Panny należący do największych budowli na świecie wzniesionych z piaskowca. Spacerowaliśmy na promenadzie zwanej Tarasami Bruhla będącymi pozostałościami po dawnej twierdzy, aż w końcu dotarliśmy na jarmark bożonarodzeniowy. Wyjazd był BARDZO udany, nauka języka niemieckiego okazała się przydatna i każdy mógł się sprawdzić w podstawowych sytuacjach życiowych (zakupach czy pytanie o drogę).