W dniu 17 października 2017 r. grupa mechaników z klasy III wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Wrocławskiej w ramach programu Zawodowy Dolny Śląsk. Tematem przewodnim zajęć było badanie wytrzymałości metali, jednak dowiedzieliśmy się dużo więcej niż tylko o wytrzymałości.

W pierwszej części naszego wyjazdu zwiedziliśmy laboratoria – warsztaty politechniki. Bardzo dużo czasu prowadząca poświęciła na omówienie dość nowej metody produkcji jaką jest wytwarzanie przyrostowe.  Taki rodzaj wytwarzania jest nowością na rynku (głównie chodzi tutaj o – nazwijmy to drukowanie 3D). Dowiedzieliśmy się jak wyprodukować części zamienne na statku kosmicznym, gdzie drukarka sterowana jest z ziemi i jakich materiałów używa się do takiej produkcji. Poruszony został również temat „drukowania” protez czy nawet części kości ludzkich.

W kolejnej części poznaliśmy trochę nowej motoryzacji, a mianowicie pierwszy elektryczny motocykl, jak i bolid skonstruowany przez studentów politechniki.

Jednak tuż na wejściu naszych mechaników czekał – ku naszemu zaskoczeniu – test do napisania z wiedzy mechanicznej dotyczącej maszyn, urządzeń i podstawowych praw, które dotyczyły szeroko rozumianej wytrzymałości materiałów.

Uczniowie sami musieli poradzić sobie z zamontowanie materiału w zrywarce jak i wymianą okładzin w uchwytach zrywarki, sami również obsługiwali program komputerowy, który sprzężony jest ze zrywarką. Po czym zrobiona została próba zrywania trzech różnych materiałów metalowych ze stali S235 i co ciekawe wykresy zerwań wyszły różne i tutaj nasi mechanicy musieli wykazać się wiedzą dlaczego tak się stało.

Zobacz film