Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”.
W dniu 12.03.2019 uczniowie klas pierwszych ZSP w Sycowie wzięli udział w oryginalnych i ciekawych lekcjach biologii pod kierunkiem nauczyciela biologii p. Tomasza Jurkiewicza.
W ramach kampanii opracowany został unikalny w skali kraju program dla szkół ponadgimnazjalnych. Akademia Czerniaka przekazała do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce materiały edukacyjne: konspekt lekcji edukacyjnej o czerniaku dla nauczycieli, ulotki i plakat. W pakiecie tym znajduje się specjalnie przygotowany filmik, dzięki któremu uczniowie dowiadują się, jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem!
Organizatorem Tygodnia Świadomości Czerniaka i kampanii „Znamię! Znam je?” jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.