{gallery}/galeria/197/1{/gallery} 19 listopada 2009 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie odbyła się symulacja wyborów samorządowych. Jest to jeden z etapów projektu zorganizowanego przez Fundację Schumana pod nazwą „Jak działa moja gmin@”. Projekt rozpoczął się w marcu i trwa do 30 listopada 2009 roku.

Żeby przystąpić do projektu trzeba było napisać plan, który ujmowałby tematykę dotyczącą spraw gminy i pomysł na jego realizację. Nasza szkoła zakwalifikowała się jako jedna z 57 szkół w całej Polsce. Kolejne etapy realizowaliśmy sumiennie i w związku z tym znaleźliśmy się w wybranej 30 – tce.
W trzydziestu szkołach w Polsce odbywają się symulacje wyborów samorządowych, które prowadzą trenerzy z Fundacji Schumana.
Grupę 80 uczniów podzielono na: komisję wyborczą, media, pięć komitetów wyborczych i lobbystów. Wszystkie grupy działały zgodnie z przydzielonymi zadaniami.
Komitety wyborcze przedstawiły swoich kandydatów na burmistrzów i po pięciu kandydatów na radnych.
Kandydaci na burmistrzów w naszej szkole to:
1. Julia Świątczak
2. Robert Kruszelnicki
3. Krzysztof Chrapek
4. Ilona Skrobańska
5. Patryk Lenort
Wymienieni powyżej kandydaci przedstawili swój program wyborczy i wzięli udział w debacie, podczas której odpowiadali na zadane pytania. Po zakończonej debacie nastąpiły wybory.
Na wydrukowanych kartach wyborczych uczniowie – wyborcy głosowali na wybranego kandydata.
Większością głosów, na stanowisko burmistrza symulacyjnej gminy GMINOWO, został wybrany KRZYSZTOF CHRAPEK.
Młodzieżowa komisja wyborcza przeprowadziła wybory sprawnie i szybko, i zgodnie z założeniami ordynacji wyborczej.
Po zakończonej symulacji uczniowie stwierdzili, że sporo się nauczyli, a jednocześnie była to świetna zabawa.
Jednym z celów projektu Fundacji Schumana pod nazwą „Jak działa moja gmin@” jest zachęcenie młodzieży do aktywnego udziału w wyborach.
Patrząc na zapał i twórcze myślenie młodzieży podczas symulacji, można mieć nadzieję, że to przyszli kandydaci na radnych i burmistrzów zupełni świadomi tego co chcą osiągnąć.

Opiekunowie prowadzący projekt na terenie szkoły
Renata Żak
Bożena Orlikowska