W dniach 18-22 marca 2024 r. uczniowie klas I – IV Technikum Ekonomicznego brali udział w lekcjach on-line w ramach Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości organizowanych przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości.
Lekcja 1: „Fundusze inwestycyjne – samodzielnie, ale jednak razem” – prowadzący Mirosław Tarczoń – Dyrektor ds. Komunikacji Inwestycyjnej TFI Skarbiec. Główne zadania poruszane na lekcji to:
Fundusz inwestycyjny
– Jednostka uczestnictwa funduszu i certyfikat inwestycyjny
– Na czym zarabia fundusz inwestycyjny?
– Kto i jak podejmuje decyzje inwestycyjne?
– Ryzyko inwestycyjne a oczekiwana stopa zwrotu.
Lekcja 2: „Zdolny czy wiarygodny? Co decyduje o tym czy otrzymam kredyt?” – prowadzący dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH – Główny Analityk w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Główne zadania poruszane na lekcji to:
– Czym jest i jak buduje się wiarygodność finansową?
– Jak powstaje historia kredytowa?
– Dlaczego banki sprawdzają wiarygodność swoich klientów?
– Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?
– Co to jest zdolność kredytowa?
Lekcja 3: „Sztuczna inteligencja – fakty i mity” – prowadzący Roman Tyszkowski – Doradca Prezesa Zarządu ING Bank Śląski ds. Strategii, Tamara Bińczak – Service Designerka i Ekspertka ESG w ING Bank Śląski. Główne zadania poruszane na lekcji to:
– Czym jest sztuczna inteligencja?
– Duże modele językowe – co to jest i jak działa?
– Generatywne modele graficzne – co potrafi ta technologia?
– Praktyczne zastosowania w życiu codziennym
– Zagrożenia nowej technologii i jak z niej bezpiecznie korzystać.
Lekcja 4: „Nie stój – inwestuj!” – prowadzący dr Roman Asyngier – Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Główne zadania poruszane na lekcji to:
– Oszczędności a inwestycje – jak wyglądają realia w Polsce?
– Zysk jako wynagrodzenie za podjęte ryzyko
– Segmentacja rynku finansowego
– Co oferuje polski rynek kapitałowy?