20 lutego 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sycowie wzięli udział w międzyklasowym turnieju pt. „Literatura pozytywistyczna jako lustro XIX wiecznych idei ”. Tematem przewodnim turnieju była epoka pozytywizmu oraz związane z nią wydarzenia, postacie, które miały na nią wpływ. Pytania były różnorodne – od faktów historycznych, przez szczegóły literackie, po kontekst społeczny i kulturowy epoki pozytywizmu. Teleturniej międzyklasowy zorganizowany był w ramach Ogólnopolskiego Projektu „KADRY EPOK „. Skupiliśmy się na kluczowych dziełach takich jak: “Lalka” Bolesława Prusa, “Potop” Henryka Sienkiewicza, czy „Gloria victis” Elizy Orzeszkowej. Analizowaliśmy również wpływ pozytywizmu na rozwój społeczeństwa i nauki. Uczniowie w ramach drugiego zadania wykonali makiety teatru pozytywistycznego z okresu pozytywizmu. Przy projektowaniu zostały uwzględnione charakterystycznych cech architektury i scenografii tego okresu.